Warning: getimagesize(http://azarasia.com/wp-content/plugins/FAdvertisement/images/C9A7C42C-B297-4CF1-C6FF-EA613D474996.jpg): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /home/azarasia/domains/azarasia.com/public_html/wp-content/plugins/FAdvertisement/EncryptThis.php on line 341

Warning: Division by zero in /home/azarasia/domains/azarasia.com/public_html/wp-content/plugins/FAdvertisement/EncryptThis.php on line 342
چگونه خودرومان را تمیز کنیم؟

Warning: getimagesize(http://azarasia.com/wp-content/plugins/FAdvertisement/images/0F6742F7-0244-2DF4-91E2-E810A27FF766.jpg): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /home/azarasia/domains/azarasia.com/public_html/wp-content/plugins/FAdvertisement/EncryptThis.php on line 341

Warning: Division by zero in /home/azarasia/domains/azarasia.com/public_html/wp-content/plugins/FAdvertisement/EncryptThis.php on line 342
چگونه خودرومان را تمیز کنیم؟

Warning: getimagesize(http://azarasia.com/wp-content/plugins/FAdvertisement/images/1F56EB79-B4A2-C86D-BA6D-A21EDAE22505.jpg): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /home/azarasia/domains/azarasia.com/public_html/wp-content/plugins/FAdvertisement/EncryptThis.php on line 341

Warning: Division by zero in /home/azarasia/domains/azarasia.com/public_html/wp-content/plugins/FAdvertisement/EncryptThis.php on line 342
چگونه خودرومان را تمیز کنیم؟

Warning: getimagesize(http://azarasia.com/wp-content/plugins/FAdvertisement/images/21CB0926-0176-12B3-077F-9CE3FD220DA2.jpg): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /home/azarasia/domains/azarasia.com/public_html/wp-content/plugins/FAdvertisement/EncryptThis.php on line 341

Warning: Division by zero in /home/azarasia/domains/azarasia.com/public_html/wp-content/plugins/FAdvertisement/EncryptThis.php on line 342
چگونه خودرومان را تمیز کنیم؟

Warning: getimagesize(http://azarasia.com/wp-content/plugins/FAdvertisement/images/36E72F3A-3630-E4AB-0EB0-D787A59CBAA1.swf): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /home/azarasia/domains/azarasia.com/public_html/wp-content/plugins/FAdvertisement/EncryptThis.php on line 341

Warning: Division by zero in /home/azarasia/domains/azarasia.com/public_html/wp-content/plugins/FAdvertisement/EncryptThis.php on line 342
چگونه خودرومان را تمیز کنیم؟
 

چگونه خودرومان را تمیز کنیم؟

بسیاری از ما بر این باوریم که با دقتی بیشتر از همیشه خودرومان را تمیز کنیم بلکه بتوانیم یک سال کامل از خودوریی پاکیزه و تمیز استفاده کنیم چرا که به هر حال ساعاتی از روز را درون آن سپری می‌کنیم و تمیز بودن محیط داخل خودرو موجب شادابی استفاده کننده خواهد بود.
از این رو در این نوشتار می‌خواهیم نگاهی به روش‌ها و نکاتی جهت تمیز کردن داخل خودرو داشته باشیم:
موکت‌ها
ابتدا موکت‌های کف خودرو را خارج کرده و به خوبی بتکانید. سپس آن‌ها را بشویید، اگر جنس موکت‌ها از پلاستیک است شستن آن‌ها راحت‌تر است و با مواد گوناگونی امکان لکه بری و ضدعفونی کردن آن‌ها وجود دارد اما اگر جنس آن‌ها پارچه‌ای و بافت است می‌توان پس از جارو کردن، با شامپو فرش (ترجیحا نمونه‌های مخصوص خودرو) به خوبی موکت‌ها را شست و در نهایت توسط فشار هوا روند خشک شدنشان را تسریع کرد.
جارو کردن اتاق خودرو
حال نوبت به جارو کردن اتاق می‌رسد. برای این کار باید مراقب بود تا به وسیله لوله جاروبرقی آسیبی به ادوات موجود و یا سطوح چرمی و براق نرسد.
برای این کار باید مناسب‌ترین ابزار متصل شونده به لوله جاروبرقی را انتخاب کنید که بتواند تمامی شکاف‌ها و محفظه‌های کوچک را تمیز کرده و در عین حال دارای سطحی نرم باشد تا موجب خراشیدگی سطوح چوبی، پلاستیکی و چرمی نشود.
پیشنهاد می‌شود اگر پوشش سقف داخل کابین زیاد کثیف نیست و فقط چند لکه دارد توسط جارو برقی تمیز نشود چرا که الیاف آن به راحتی حالت خود را از دست می‌دهند و سایه‌های زیادی در اثر برخورد با مکنده جارو بر آن نقش می‌بندد، در حین انجام این عمل با تغییر موقعیت صندلی‌ها به جلو و عقب احتمالاً اشیای گمشده‌ کوچکی را نیز خواهید یافت.
در این مرحله تمیز کردن جیب رودری‌ها، درون داشبورد، کنسول و خود صندلی‌ها را فراموش نکنید.
صندلی‌ها و تزئینات
برای تمیز کردن صندلی‌ها و رودری‌ها باید با توجه به جنس آن‌ها نوع مواد پاک کننده را انتخاب کرد.
اگر در خودروی شما از پوشش چرمی برای صندلی‌ها، رودری‌ها و بخش‌هایی از داشبورد استفاده شده است می‌توانید از محلول آب‌گرم و صابون بسیار ملایم آن‌هم به مقدار کم استفاده کنید چرا که خاصیت قلیایی صابون‌ها برای چرم‌های طبیعی مضر است و به یاد داشته باشید قبل از استفاده از محلول مورد نظر ابتدا بخشی از صندلی یا داشبورد را که دور از دید است با آن پاک کنید تا از هرگونه تغییر رنگ مطمئن شوید.
سپس با یک پارچه لطیف سطوح را تمیز کنید و نگذارید رطوبت بر روی سطوح چرمی باقی بماند. اما اگر جنس صندلی‌ها و رودری‌ها از پارچه یا مواد پلاستیکی است می‌توانید ابتدا محلولی از آب و مقداری جوش شیرین یا سرکه سفید درست کرده و لکه‌ها را پاک کنید سپس با مواد شونده و آب آن‌ها را پاک کنید. محلول‌های مذکور را می‌توان برای داشبوردهای پلاستیکی (وینیل) نیز استفاده کرد.
استفاده از محلول‌ها و اسپری‌های موجود در بازار برای پایان کار و جلا بخشیدن به تزئینات خودرو ایده خوبی است به شرطی که باعث چرب به نظر رسیدن و لغزنده شدن ادوات و لوازم نشوند که در این صورت باید توجه ویژه‌ای به غربیلک فرمان و اهرم تعویض دنده داشته باشید تا از هرگونه خطر احتمالی ناشی از لغزنده شدن آن‌ها جلوگیری کنید.
همچنین برای تمیز کردن کمربندهای ایمنی، آن‌ها را بیرون بکشید و با آب گرم و صابون بشویید و بگذارید به صورت طبیعی خشک شوند و اجازه ندهید آب به درون قرقره آن نفوذ کند.
به یاد داشته باشید استفاده از یک برس برای تمیز کردن شیارها، خروجی‌های هوا و لابلای دکمه‌ها پیش از جارو کردن نقش موثری در تمیزی آن‌ها دارد. البته می‌توانید از ژل‌های موجود برای بیرون کشیدن آشغال‌ها و گرد و غبار از منافذ کوچک استفاده کنید.
سطوح چوبی
برای تمیز کردن سطوح چوبی صرف نظر از اینکه چوب واقعی یا مصنوعی است هرگز از پاک کننده‌های خشن بر روی آن‌ها استفاده نکنید، چوب‌های مصنوعی نیز اغلب دارای پوشش پلی اورتان هستند که به راحتی خراشیده می‌شوند بنابراین بخش‌های چوبی خودرویتان را با پارچه‌های تمیز و مرطوب پاک کنید و می‌توانید مقدار کمی از واکس چوب برای درخشش دوباره آن استفاده کنید.
لکه بری
اگر به تمیزی کفشتان اهمیت می‌دهید و عموماً با کفش‌های واکس زده درون خودرو می‌نشینید احتمال وجود لکه واکس روی موکت‌ اطراف پدال‌ها و یا حتی زیرپایی وجود دارد که می توان با مرطوب کردن جای لک واکس و ریختن کمی الکل سفید و شست‌وشو با شامپو فرش آن را از بین برد.
اما اگر با یک آدامس چسبیده به صندلی‌ها و یا کف خودرو مواجه شدید بی درنگ به سراغ یک قطعه یخ بروید و با سرد کردن آدامس جویده شده به راحتی آن را جدا کنید و درنهایت اگر نشد می‌توانید از کرم مرطوب کننده و یا اسپری حشره کش استفاده کنید اما مراقب باشید با کندن آدامس، به بافت پارچه آسیب نزنید و آن را سوراخ نکنید. در پایان اگر لکه مواد خوراکی بر صندلی‌های خودرو نقش بسته با استفاده از پودر رخت‌شویی آنزیم‌دار به سادگی آن‌ها را برطرف نمایید.
شیشه
برای تمیز کردن شیشه‌ها پس از شست‌وشوی آن‌ها و اطمینان از برطرف شدن لکه‌های چربی حاصل از دود دیگر خودروها، با مایع شیشه پاک کن و پارچه‌های میکروفیبر شیشه‌ها و آینه‌ها را پاک کنید و برای آگاهی از این‌که لکه در کدام سمت است یک طرف شیشه را به طور افقی و سطح دیگر را به صورت عمودی پاک کنید تا به راحتی محل لکه را بیابید، اما در رابطه با شیشه عقب بسیار مواظب خطوط رسانای یخ زدا باشید و سطح داخلی شیشه عقب را حتما به صورت افقی پاک کنید تا آسیبی به نوارهای رسانا نرسد.
تعویض فیلتر هوا
پس از اتمام خودروتکانی به یاد داشته باشید برای حفظ بیشتر پاکیزگی اتاق خودرو فیلتر هوای اتاق را حتما تعویض یا با فشار هوا تمیز کنید تا از ورود گرد و غبار ناچیزی که از آن عبور می‌کند نیز جلوگیری کنید.
احتیاط
همیشه به یاد داشته باشید نمی‌توان از پارافین، الکل، بنزین، تری‌کلرواتیلن و سفیدکننده‌های قوی جهت پاک کردن بخش‌های پلاستیکی شیشه‌ها، طلق چراغ‌ها و بدنه استفاده کرد.
همچنین از مواد دارای سیلیکون برای شست‌وشوی شیشه و آینه استفاده نکنید و در همه حال مراقب باشید تا رطوبت ناشی از محلول‌ها و مواد شوینده وارد کلید‌ها و لوازم الکترونیکی کابین و به خصوص داشبورد نشود، برخی از افراد با تصور اینکه این رطوبت ناچیز بخار می‌شود و اثری بر جای نمی‌گذارد از لایه اکسید نازکی که بر روی پلاتین‌ها و رساناها تشکیل می‌شود و موجب کوتاهی عمر آن‌ها و اختلال عملکردشان می‌شود بی‌خبرند.

در اینجا نیزدوباره شما را با روش هایی ارزان، ساده و غیرمنتظره برای تمیز کردن و شست‌وشوی اتومبیل آشنا خواهیم کرد که خودرو برای مدت طولانی تر تمیز بماند.  

 نرم کننده مو برای برق انداختن ماشین 

ماشین خود را با نرم کننده مویی که لانولین دارد بشویید. این ماده باعث درخشش زیاد بدنه خودرو می شود و جالب اینجاست که باران را دفع می کند و آب باران روی آن لکه ایجاد نمی کند.

 پاک کردن شیشه جلوی ماشین با نوشابه 

وقتی باران شدید می بارد، شیشه جلوی ماشین به یک دردسر واقعی تبدیل می شود. برای شستن و تمیز کردن لکه های این شیشه می توانید از نوشابه مشکی کمک بگیرید. برای اینکه رنگ کاپوت از بین نرود یک حوله روی مرز بین کاپوت و شیشه قرار دهید تا نوشابه پایین نرود. حباب های نوشابه باعث از بین رفتن میکروب ها می شود. پس از این کار نیز به طور کامل نوشابه چسبناک را از روی شیشه پاک کنید در غیر این صورت گرد و غبار و آلودگی ها بسیار سریع تر از پیش روی شیشه جا خوش می کنند.

 شست‌وشوی چراغ های ماشین 

با مایع تمیزکننده شیشه و جوراب پلاستیکی چراغ های جلوی خودرو را تمیز و امنیت خود را تضمین کنید.

 پاک کردن شیشه در یک مرحله 

با حوله خشک کن کودکان که نرم و لطیف است شیشه های اتومبیل را به راحتی تمیز کنید.

تمیز کردن برف پاک‌کن‌ها 

اگر لبه های برف‌ پاک‌کن شیشه اتومبیل کثیف شود به جای تمیز کردن شیشه باعث آلودگی بیشتر آن می شوند. برای تمیز کردن آنها ¼ پیمانه آمونیاک خانگی را در یک چهارم پیمانه آب سرد حل کنید. خیلی آرام لبه های برف پاک کن را بلند کنید و هر دو طرف آن را با دستمال حوله ای یا پارچه نرم به این محلول آغشته کنید. سپس آنها را با یک پارچه خشک و تمیز پاک کنید و دوباره سرجایشان قرار دهید.

 برق انداختن شیشه های جلو 

¼ پیمانه آمونیاک خانگی را در یک چهارم پیمانه آب سرد حل کنید، آن را داخل بطری پلاستیکی که درب محکمی دارد بریزید. آن را برای پاک کردن شیشه ها و پنجره های اتومبیل در ماشین نگه دارید. هر زمان که شیشه ها آلوده شدند، محلول را روی اسفنج بریزید و پنجره را پاک کنید سپس با دستمال خشک و نرم آن را خشک کنید.

جوش شیرین پاک کننده خودرو

¼ پیمانه جوش شیرین را درون یک گالن بریزید، سپس ¼ پیمانه مایع ظرفشویی به آن اضافه کنید و گالن را لب به لب پر آب کنید. در گالن را ببندید و حسابی به هم بزنید و آن را برای استفاده های بعدی نگه دارید. هنگام شست‌وشوی خودرو گالن را به خوبی هم بزنید و یک پیمانه از آن را با دو گالن آب گرم ترکیب کنید. و سپس از آن برای تمیز کردن بدنه خودرو استفاده کنید.

 پاک کردن گِل ماشین 

در مکان هایی که گل و لای زیادی وجود دارد شیشه و بدنه ماشین چرب و کثیف می شود. برای برطرف کردن این آلودگی ها از کرم ¬پتاسیم‌ بى‌تارترات‌ برای شیشه جلوی اتومبیل استفاده کنید. سپس شیشه را با آب‌صابون رقیق بشویید و سپس به خوبی آبکشی و خشک کنید.

 بدون آبکشی و واکس 

یک پیمانه نفت سفید را داخل سطلی با گنجایش ۳ گالن آب بریزید و با اسفنج این محلول را روی بدنه ماشین بکشید. با این محلول نیازی نیست پیش از شست‌وشو اتومبیل را خیس کنید یا حتی پس از آن نیز به آبکشی یا واکس زدن ماشین نیازی نیست. پس از این کار هر باری که باران ببارد، دانه های باران از روی سطح بدنه لیز می خورند و باعث کثیفی آن نمی شوند.

 مراقب گرما باشید 

اتومبیل خود را زمانی که داغ است – یعنی درست پس از راندن اتومبیل که هنوز خنک نشده است یا هنگامی که مستقیم زیر نور آفتاب قرار دارد و بدنه آن حسابی گرم است – نشویید زیرا رد اسفنج روی آن می ماند و آلودگی روی آن رسوب می کند.

 اجازه ندهید خودش خشک شود 

اگر اجازه دهید اتومبیل خودش در معرض هوا خشک شود، لکه های آب روی بدنه آن باقی می مانند و همه زحمت هایتان هدر می رود. با استفاده از حوله یا دستمال نرم و خشک آب اضافه حاصل از شست‌وشو را پاک کنید.

asia insurance

 همیشه همراه شما هستیم ـ بیمه آسیا نمایندگی محمدی

بیمه آسیا نماینگی محمدی

بیش از نیم قرن تجربه پشتوانه بزرگ بیمه آسیا
نظرات بینندگان


ارسال یک پاسخ

 

Warning: getimagesize(http://azarasia.com/wp-content/plugins/FAdvertisement/images/03FC76F5-206B-141C-6409-0E65312595CD.jpg): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /home/azarasia/domains/azarasia.com/public_html/wp-content/plugins/FAdvertisement/EncryptThis.php on line 341

Warning: Division by zero in /home/azarasia/domains/azarasia.com/public_html/wp-content/plugins/FAdvertisement/EncryptThis.php on line 342
چگونه خودرومان را تمیز کنیم؟

Warning: getimagesize(http://azarasia.com/wp-content/plugins/FAdvertisement/images/22D1C604-F813-1CDA-B969-ACE29CE1FC5D.swf): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /home/azarasia/domains/azarasia.com/public_html/wp-content/plugins/FAdvertisement/EncryptThis.php on line 341

Warning: Division by zero in /home/azarasia/domains/azarasia.com/public_html/wp-content/plugins/FAdvertisement/EncryptThis.php on line 342
چگونه خودرومان را تمیز کنیم؟

Warning: getimagesize(http://azarasia.com/wp-content/plugins/FAdvertisement/images/B6D70FE9-2FC3-3BF3-FB25-C9B7DABE612B.png): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /home/azarasia/domains/azarasia.com/public_html/wp-content/plugins/FAdvertisement/EncryptThis.php on line 341

Warning: Division by zero in /home/azarasia/domains/azarasia.com/public_html/wp-content/plugins/FAdvertisement/EncryptThis.php on line 342
چگونه خودرومان را تمیز کنیم؟

Warning: getimagesize(http://azarasia.com/wp-content/plugins/FAdvertisement/images/4391826D-8D42-197D-902B-2EAFC280CAC3.jpg): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /home/azarasia/domains/azarasia.com/public_html/wp-content/plugins/FAdvertisement/EncryptThis.php on line 341

Warning: Division by zero in /home/azarasia/domains/azarasia.com/public_html/wp-content/plugins/FAdvertisement/EncryptThis.php on line 342
چگونه خودرومان را تمیز کنیم؟